Klíčoví stakeholdeři
Průmysl 4.0 má tři hlavní zainteresované subjekty:
• Spolkovou vládu, reprezentovanou Ministerstvem vzdělávání a Ministerstvem ekonomiky a technologií.
• Akademická sféra je zastoupena Fraunhofer-Gesellschaft, které provedlo prvotní pilotní studii; Národní akademie pro vědu a inženýrství, která měla za úkol navrhnout první sadu doporučení; a Německé výzkumné centrum pro umělou inteligenci (mimo jiné).
• Soukromý sektor je veden Platformou Průmysl 4.0, která je vytvořená ze tří obchodních asociací: BITCOM pro IT, VDMA pro strojní techniku a ZVEI pro elektroniku. Mnoho dalších společností, jako je například Bosch a SAP, jsou přímo propojeny k Průmyslu 4.0 díky sdílení nejlepších praktik.
V kontrastu s Průmyslem 4.0, je IIC, ve kterém pracuje přibližně tucet expertů, působících v USA a Evropě, hnáno převážně byznysem. Konsorcium má mezi svými 170 členy zejména soukromé společnosti a několik akademických institucí ze 24 zemí, včetně Číny, Indie a Německa. Bosch, Siemens a SAP jsou korporátními členy, zatímco Fraunhofer-Gesellschaft je zástupcem akademické sféry; všechny tyto tři entity stojí v čele vývoje Průmyslu 4.0.
Členství v IIC je otevřené a poplatky jsou stanovovány dle velikosti, přičemž jsou poskytovány značné slevy pro menší firmy a neziskové organizace. Zatímco mezi členy není žádný subjekt na vládní úrovni, konsorcium je s vládou propojeno skrz granty pro testbedy, které členové IIC získávají na bázi veřejných pobídek.
Zatímco Průmysl 4.0 je vlastněn vládou, IIC je vlastněn svými členy (soukromými firmami a neziskovými organizacemi).
Zdroj: MAPI Foundation