#3 PLÁN ZOTAVENÍ
Identifikujte všechna rizika v hodnotovém řetězci a připravte síť výroby a dodavatelů k rychlému náběhu, abyste zabránili výpadkům výroby nebo je mohli účinněji řídit.
Co je třeba udělat nyní
1. PROVÁDĚTE HODNOCENÍ RIZIKA DODÁVATELSKÉHO ŘETĚZCE A IDENTIFIKUJTE KRITICKÉ DODAVATELSKÉ ŘETĚZCE
- Identifikujte kritické dodavatelské řetězce rychle a s dobrým zaměřením. Z našich zkušeností je třeba kromě přímých dodavatelů věnovat velkou pozornost dodavatelům z předřazených fází dodávek (Tier 2-n). Z pohledu výrobce často neexistuje dostatečná transparentnost pro tyto úrovně, protože řízení subdodavatelů obvykle leží na zodpovědnosti dodavatelů úrovně 1 (Tier 1). Přerušení zde mají opožděný účinek a v mnoha případech jsou odhalena příliš pozdě.
- Zaměřte se na vhodná kritéria. Z našich zkušeností možné ukazatele vysoké kritičnosti jsou: - Regiony kritických dodavatelů (např. Itálie, Španělsko);
Dlouhé dodavatelské řetězce (např. Zásobující USA z oblasti EU); Finančně slabí dodavatelé;
Dodavatelé ve vývoji nebo ve start up situacích nebo dodavatelé, kteří již byli již kritickými ohledně zásobování v minulosti;
Kritická základní průmyslová odvětví (např. elektronika, plasty); Závislosti kvůli komplexní a meziregionální integraci dodavatelského řetězce
- Práce ve smyslu partnerství je zásadní. Spolupráce s přímými dodavateli přimapování příslušných dodavatelských řetězců a identifikaci kritických prvků a fází je důležitým prvním krokem k prevenci prostojů výroby a úzkých míst v dodávkách.
2. NEPŘETRŽITĚ POROVNÁVĚJTE POPTÁVKU, ZÁSOBY A DOSTUPNÉ KAPACITY V RÁMCI KRITICKÝCH DODAVATELSKÝCH ŘETĚZCŮ
- Vytvořte průhlednost svých dodavatelských řetězců. Je třeba stanovit a vyhodnotit potřeby, zásoby a kapacity na různých úrovních kritických dodavatelských řetězců. Pokud již neexistuje, musí být ve spolupráci s přímými dodavateli průběžně aktualizována společná databáze požadavků, zásob a kapacit.
- Vyhodnoťte flexibilitu vašich dodavatelů, pokud jde o dodávky. Pružnost kapacity dodavatele při náběhu musí být posouzena kromě porovnání zásob dodavatele také z pohledu očekávaných požadavků a objemů objednávek od dalších výrobců. Toho lze dosáhnout pouze tak, že budeme pracovat jako rovnocenní partneři se všemi stranami zapojenými do dodavatelského řetězce.
- Zaměřujte se moudře. Zpočátku se zaměřte pouze na kritické dodavatelské řetězce, jinak se Vám složitost vymkne z rukou! Zde je užitečné existující hlášení dodavatelského řetězce (BBM / BKM) a je důležitým předpokladem pro rychlé jednání.
3. SPUSŤTE „360 ° SUPPLIER HEALTH CHECK“ U KRITICKÝCH DODAVATELŮ
- Podnikněte okamžitá opatření u kritických dodavatelů. Pomocí našeho „360 ° Supplier Health Check“ stavu dodavatelů vytváříme transparentnost o současné situaci tím, že provedeme kombinované hodnocení na místě / mimo místo - samozřejmě s náležitým ohledem na všechna regionální omezení COVID-19.
- Získejte rychlý přehled o klíčových oblastech činnosti pro kritické dodavatele. Náš „360° Supplier Health Check“ vytváří komplexní přehled o současných oblastech akcí, jako jsou: Výkonnost dodavatelských řetězců-plánování dodávek, zásoby v různých fázích hodnotového řetězce;
Výkonnost provozů-omezení kapacit a výkonnosti, flexibilita v kvantitě, kvalita dodávek atd.; Management dodavatelů našich dodavatelů-zejména zajištění řetězce před naším přímým dodavatelem aktivním řízením dodavatelů a mimořádných událostí; Nastavení managementu na COVID-19 situaci-obě jak centralizované tak i decentralizované řešení krize, nahrazování chybějících nositelů znalostí a rozhodovacích pravomocí, plánování scénářů; Business situace se zaměřením na udržování likvidity a plynulosti - Urychleně vypracujte první opatření pomocí vyzkoušeného přístupu. Náš „360° Supplier Health Check“ se řídí přísně standardizovaným a osvědčeným postupem, trvá jeden až dva týdny (v závislosti na velikosti společnosti nebo závodu) a poskytuje dobře strukturovanou a naplánovanou sadu opatření.
- Transformujte tento přístup do standardního procesu. Paralelně by mělo být zavedeno průběžné vyhodnocování a přehodnocování stavu dodavatelské sítě. Podle našich zkušeností je transformace tohoto přístupu na kontinuální a standardizovaný proces a jeho dodržování i „po krizi“ klíčem k zajištění dodavatelských řetězců v dlouhodobém horizontu.
4. PROVÁDĚJTE ANALÝZU RIZIK VE VAŠÍ VLASTNÍ VÝROBNÍ SÍTI OHLEDEM NA KAPACITY A ROZSAH ZÁSOB, VČETNĚ NSTAVENÍ PLÁNOVÁNÍ
- Identifikujte kritické výrobní závody ve vaší vlastní síti. Rovněž je třeba prozkoumat stav vaší vlastní výrobní sítě. Identifikujte výrobní závody, která je třeba považovat za kritické pro blížící se fázi náběhu. Patří sem například lokality v regionech, které jsou silně ovlivněny krizí COVID-19, a ty s vysokým stupněm lokalizace nebo s mnoha místními dodavateli, stejně jako vaše vlastní továrny na komponenty v kritických oblastech (interní dodavatelé)
- Zahajte „360° Plant Health Check“ u kritických závodů ve vaší výrobní síti („Připraveny k rozběhu výroby“). 360 ° kontrola stavu pro kritické závody ve vlastní produkční síti vyhodnocuje jejich aktuální stav a vhodnost pro rychlý restart. Důraz je kladen na: Aktuální „backlog“ v dodávkách; Flexibilita produktů;; Výrobní kapacita a flexibilita množství; Aktuální zásoby a krytí ve všech fázích hodnotového řetězce; Dostupnost a flexibilita zaměstnanc; Nastavení Managementu pro řešení situace COVID-19, krizové řízení; Hospodářská situace a struktura nákladů; Kvalita procesů pro plánování a řízení výroby a jejich schopnost reagovat
- Postupujte strukturovaným způsobem. Podobně jako u kontroly stavu dodavatelů („Supplier Health Check“) je kontrola stavu závodů („Plant Health Check“) standardizovaným hodnocením v délce jednoho až dvou týdnů a zahrnuje hlavní interní partnery v hodnotovém řetězci.
5. PLÁNUJTE A VYHODNOCUJTE UKONČENÍ SCÉNÁŘŮ: DODAVATELSKÉ ŘETĚZCE A VÝROBU
- Myslete ve scénářích-mějte „plán B“. Po vytvoření průhlednosti stavu v dodavatelském řetězci a vaší vlastní produkční síti je nutné vytvořit scénáře typu end-to-end pro kritické hodnotové řetězce a vyhodnotit je z pohledu „Plánu B“. Z našich zkušeností je třeba při přípravě scénářů pro nejlepší, základní a nejhorší případy zohlednit následující prvky pro načasování a fáze náběhu: Očekávaný vývoj prodejů podle regionů a výsledné požadavky; Nezbytné kapacity vlastní a dodavatelů pro zásobování regionů; Struktura a požadavky ohledně zaměstnanců (interní / externí); Požadované zásoby v dodavatelském řetězci a hodnotovém řetězci; Reakční páka
- Vyberte odpovídající úroveň detailu pro vaše scénáře. Nejde o 100 % simulaci, ale o hrubou, i když smysluplnou analýzu dopadů, která umožňuje odvodit pragmatická a rychle proveditelná opatření, aby se zajistil restart. Máme rozsáhlé zkušenosti v této záležitosti a můžeme rychle začít spolupracovat s vaším týmem.
- Připravte hmatatelné scénáře – podpořte je opatřeními. Následně definujte opatření pro svou vlastní výrobní síť, jako je přesouvání zakázek do jiných závodů, dokud se postižený závod COVID-19 nemůže restartovat, vytváření zásob, vyrovnávání zásob mezi závody. V souladu s tím je třeba vyvinout scénáře stabilizace kritických dodavatelských řetězců, například přemístěním výroby na jiná výrobní místa u dodavatele, s přihlédnutím k nárůstu zásob a případně vyšším nákladům na logistiku. Je třeba doplnit scénáře uvádění nových produktů, které jsou silně ovlivněny COVID-19. Musí být rovněž posouzeno možné odložení spuštění nových produktů, například z důvodu nedostatku dostupných nástrojů nebo přerušení dodávek z důvodu krize, jejich účinky je třeba při výše uvedených scénářích zohlednit.
- Přeneste scénáře do systémů PPC. Zásadním prvkem a faktorem úspěchu v této souvislosti je zahrnutí scénářů do procesů plánování a kontroly výroby a do parametrů a základních údajů, které je podporují, například úpravou plánovacích cyklů, bezpečnostních zásob nebo cílového pokrytí.